Skip to content

43 Conforti Avenue(Unit C0077)West Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block154
Lot11.01
QualifierC0077
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class35
Description2B/1068
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
48%
Improvement Value:$141,600
52%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,159+1.9%
2024$6,046+5.6%
2023$5,726+1.6%
2022$5,633+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 20250, Page 41436

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,068DeedBook 20230, Page 68134Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 20150, Page 74733Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 12384, Page 5741

Property Built

Built

Year Built: 1967