Skip to content

43 Conforti Avenue(Unit C0089)West Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 29, 2021

Property Information

Block154
Lot11.01
QualifierC0089
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class35
Description1B/921
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage921
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
57%
Improvement Value:$96,300
43%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,633+1.9%
2024$6,511+5.6%
2023$6,165+1.6%
2022$6,066+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft921DeedBook 20211, Page 24396

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft921DeedBook 20180, Page 49241Recorded6/7/2018

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft921DeedBook 20170, Page 55889Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 6256, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1967