Skip to content

28 Beasley StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2010

Property Information

Block154
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,430
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,900
51%
Improvement Value:$265,100
49%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+1.9%
2024$12,456+5.6%
2023$11,795+1.6%
2022$11,605+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,800
DeedBook 5377, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1956