Skip to content

26 Devonshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block155.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,875
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
32%
Improvement Value:$463,700
68%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,787+1.9%
2024$14,516+5.6%
2023$13,746+1.6%
2022$13,525+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500

To:

Sq Ft2,875DeedBook 20160, Page 71958

Property Built

Built

Year Built: 1957