Skip to content

24 Devonshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Oct 15, 1998

Property Information

Block155.01
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,827
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,500
38%
Improvement Value:$364,000
62%
Total Assessment$586,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,766+1.9%
2024$13,514+5.6%
2023$12,796+1.6%
2022$12,591+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft1,827DeedBook 5579, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1960