Skip to content

3 Wedgewood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 3, 2011

Property Information

Block155.01
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,057
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,900
35%
Improvement Value:$443,500
65%
Total Assessment$683,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,415+1.9%
2024$15,132+5.6%
2023$14,329+1.6%
2022$14,099+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,057DeedBook 12314, Page 8903

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5129, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1957