Skip to content

2a Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Aug 12, 2013

Property Information

Block155.01
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,812
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
38%
Improvement Value:$371,700
62%
Total Assessment$599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+1.9%
2024$10,897+5.6%
2023$10,319+1.6%
2022$10,153+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 12471, Page 2626

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5599, Page 644

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5258, Page 828

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4824, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1968