Skip to content

30 Devonshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block155.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,833
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
38%
Improvement Value:$375,600
62%
Total Assessment$601,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+1.9%
2024$14,093+5.6%
2023$13,345+1.6%
2022$13,130+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964