Skip to content

6 Nottingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 14, 2013

Property Information

Block155.03
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,018
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
36%
Improvement Value:$420,500
64%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,115+1.9%
2024$12,874+5.6%
2023$12,191+1.6%
2022$11,995+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,018DeedBook 12440, Page 5804

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6346, Page 178

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5735, Page 85

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5349, Page 766

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2089, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1956