Skip to content

12 Cheshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block155.03
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,000
36%
Improvement Value:$406,100
64%
Total Assessment$632,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,741+1.9%
2024$14,470+5.6%
2023$13,702+1.6%
2022$13,482+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20200, Page 58488

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5710, Page 827

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5453, Page 517

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5220, Page 765

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5158, Page 148

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4918, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1963