Skip to content

29 Cheshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block155.04
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,721
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,000
40%
Improvement Value:$333,800
60%
Total Assessment$559,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+1.9%
2024$14,323+5.6%
2023$13,563+1.6%
2022$13,345+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,721DeedBook 20220, Page 78293

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12032, Page 5981

Property Built

Built

Year Built: 1961