Skip to content

419 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block155.04
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,824
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,700
33%
Improvement Value:$375,900
67%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+1.9%
2024$13,104+5.6%
2023$12,409+1.6%
2022$12,209+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 20211, Page 42371

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 12079, Page 6356

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5266, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1932