Skip to content

17 Cheshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block155.05
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,232
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,100
37%
Improvement Value:$392,700
63%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,394+1.9%
2024$14,130+5.6%
2023$13,380+1.6%
2022$13,165+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 5543, Page 727

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5060, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1962