Skip to content

15 Cheshire TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Date
Apr 9, 2062

Property Information

Block155.05
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,400
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,100
36%
Improvement Value:$405,600
64%
Total Assessment$633,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,113+1.9%
2024$13,854+5.6%
2023$13,119+1.6%
2022$12,908+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20220, Page 71325

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6210, Page 856

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 5857, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1952