Skip to content

31 Westminster TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block155.06
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,967
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
37%
Improvement Value:$376,200
63%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,099+1.9%
2024$13,840+5.6%
2023$13,106+1.6%
2022$12,895+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6045, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1936