Skip to content

433 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block155.06
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,528
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
37%
Improvement Value:$315,200
63%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+1.9%
2024$11,470+5.7%
2023$10,848-0.7%
2022$10,920+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936