Skip to content

23 Mt. Pleasant PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 12, 2002

Property Information

Block155.07
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,980
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,900
34%
Improvement Value:$445,500
66%
Total Assessment$678,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,628+1.9%
2024$16,323+5.6%
2023$15,457-2.5%
2022$15,851+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 5919, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1935