Skip to content

22 Manchester RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block155.07
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,755
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
37%
Improvement Value:$354,000
63%
Total Assessment$559,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,612+1.9%
2024$13,362+5.6%
2023$12,653+1.6%
2022$12,449+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,929DeedBook 5452, Page 866

Property Sale

Sale
$178,000

To:

DeedBook 5222, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1930