Skip to content

1 Westminster TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block155.08
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,808
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,500
38%
Improvement Value:$363,300
62%
Total Assessment$585,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,841+1.9%
2024$13,587+5.6%
2023$12,866+1.6%
2022$12,659+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 6113, Page 881

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5318, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1953