Skip to content

17 Westminster TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block155.08
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,450
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
41%
Improvement Value:$295,100
59%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,071+1.9%
2024$11,849+5.6%
2023$11,220+1.6%
2022$11,040+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 20211, Page 41615

Property Sale

Sale
$264,251
DeedBook 12391, Page 7650

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5663, Page 28

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4902, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1933