Skip to content

15 Westminster TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 14, 2021

Property Information

Block155.08
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,391
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
39%
Improvement Value:$320,700
61%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,459+1.9%
2024$12,231+5.6%
2023$11,582+1.6%
2022$11,395+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 20211, Page 12385

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5884, Page 854

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5111, Page 492

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4904, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1925