Skip to content

11-13 Westminster TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Mar 15, 1994

Property Information

Block155.08
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
DescriptionS/8/1680/1BI
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,668
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
39%
Improvement Value:$320,600
61%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965+1.9%
2024$12,727+5.6%
2023$12,052+1.6%
2022$11,858+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 5304, Page 228

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 4824, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1954