Skip to content

25 Normandy TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block155.10
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,635
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
36%
Improvement Value:$360,200
64%
Total Assessment$565,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,455+1.9%
2024$13,204+5.7%
2023$12,490-0.4%
2022$12,535+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 20170, Page 3940

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6244, Page 359

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 6044, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1956