Skip to content

5 Normandy TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block155.10
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1.5S
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,799
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
39%
Improvement Value:$315,500
61%
Total Assessment$520,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,602+1.9%
2024$13,353+5.6%
2023$12,644+1.6%
2022$12,441+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,799DeedBook 20220, Page 85030

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,799DeedBook 20191, Page 6087Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5441, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1952