Skip to content

1 Normandy TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block155.10
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SG2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
35%
Improvement Value:$378,800
65%
Total Assessment$584,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,015+1.9%
2024$13,757+5.6%
2023$13,027+1.6%
2022$12,818+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 20160, Page 57081

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5865, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1953