Skip to content

18 Brook PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block155.12
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,612
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,300
45%
Improvement Value:$292,700
55%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,712+1.9%
2024$12,479+5.6%
2023$11,817+1.6%
2022$11,627+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5385, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1961