Skip to content

25 Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block155.13
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF&B
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,848
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
36%
Improvement Value:$373,500
64%
Total Assessment$581,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,303+1.9%
2024$13,058+5.6%
2023$12,365+1.6%
2022$12,167+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 6239, Page 345

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 6122, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1953