Skip to content

21 Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block155.13
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,500
41%
Improvement Value:$303,100
59%
Total Assessment$513,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+1.9%
2024$11,251+5.6%
2023$10,654+1.6%
2022$10,483+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 12512, Page 8192

Property Built

Built

Year Built: 1953