Skip to content

19 Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block155.13
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,684
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,500
33%
Improvement Value:$427,700
67%
Total Assessment$638,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,000+1.9%
2024$13,743+5.6%
2023$13,014+1.6%
2022$12,805+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,025DeedBook 20171, Page 9901

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6258, Page 545

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5741, Page 436

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4962, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1932