Skip to content

7 Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Mar 16, 2026

Property Information

Block155.13
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,190
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,600
39%
Improvement Value:$350,100
61%
Total Assessment$570,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,799+1.9%
2024$13,546+5.6%
2023$12,827+1.6%
2022$12,621+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000

To:

DeedBook 20260, Page 18362

Property Built

Built

Year Built: 1956