Skip to content

5 Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
Mar 19, 2001

Property Information

Block155.13
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,776
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,800
42%
Improvement Value:$304,800
58%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,380+1.9%
2024$12,153+5.6%
2023$11,508+1.6%
2022$11,323+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$233,500

To:

Sq Ft1,776DeedBook 5759, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1955