Skip to content

916 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 27, 2001

Property Information

Block155.14
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,590
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,300
38%
Improvement Value:$352,900
62%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 5852, Page 306

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5016, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1957