Skip to content

886 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block155.14
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
DescriptionS/7/1632/1BM
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,875
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,400
38%
Improvement Value:$350,600
62%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+1.9%
2024$12,589+5.6%
2023$11,921+1.6%
2022$11,730+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,875DeedBook 6342, Page 379

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6147, Page 379

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5888, Page 157

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5314, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1957