Skip to content

9 Brook PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block155.14
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,612
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
45%
Improvement Value:$298,200
55%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,125+1.9%
2024$12,884+5.6%
2023$12,200+1.6%
2022$12,004+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 20240, Page 35370

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5917, Page 524

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4969, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1961