Skip to content

938 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$114,694
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block155.14
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,519
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
41%
Improvement Value:$306,700
59%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+1.9%
2024$12,111+5.6%
2023$11,468+1.6%
2022$11,284+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,694

To:

Sq Ft1,519DeedBook 20150, Page 68961

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5315, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1959