Skip to content

4 Wedgewood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1956
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 1996

Property Information

Block155.20
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,141
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,300
35%
Improvement Value:$449,000
65%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4798, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1956