Skip to content

8 Wedgewood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block155.20
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
DescriptionR/7/3266/2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,126
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,300
37%
Improvement Value:$409,000
63%
Total Assessment$649,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,399+1.9%
2024$16,098+5.6%
2023$15,243+1.6%
2022$14,998+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft2,126DeedBook 5862, Page 403

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5277, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1956