Skip to content

18 Wedgewood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block155.20
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,150
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
37%
Improvement Value:$416,700
63%
Total Assessment$656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,020+1.9%
2024$16,703+5.7%
2023$15,803+0.1%
2022$15,795+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 20170, Page 56004

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12195, Page 6410

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5443, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1957