Skip to content

1-G Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block155.20
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,916
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,800
39%
Improvement Value:$350,200
61%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+1.9%
2024$12,667+5.6%
2023$11,995+1.6%
2022$11,802+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 5274, Page 687

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 4839, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1965