Skip to content

1-C Buckingham RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block155.20
Lot81
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,156
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,100
32%
Improvement Value:$489,500
68%
Total Assessment$718,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,542+1.9%
2024$15,256+5.6%
2023$14,447+1.6%
2022$14,214+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963