Skip to content

222 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0007
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$375,100
61%
Total Assessment$615,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,223+1.9%
2024$14,944+5.6%
2023$14,151+1.6%
2022$13,923+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20240, Page 50993

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,196DeedBook 20190, Page 98959Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12397, Page 7976

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 5907, Page 205

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5527, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$199,773
DeedBook 5235, Page 585