Skip to content

202 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0017
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
39%
Improvement Value:$376,700
61%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,469+1.9%
2024$18,130+5.6%
2023$17,168+1.6%
2022$16,892+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20160, Page 85115

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12252, Page 5024

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6071, Page 77

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5618, Page 577

Property Sale

Sale
$218,569
DeedBook 5262, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1993