Skip to content

190 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0023
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionB/1554/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$281,800
54%
Total Assessment$521,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,499+1.9%
2024$15,215+5.6%
2023$14,407+1.6%
2022$14,176+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000

To:

Sq Ft1,563DeedBook 20220, Page 63737

Property Sale

Sale
$450,500
DeedBook 6231, Page 829

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5841, Page 952

Property Sale

Sale
$187,799
DeedBook 5255, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1993