Skip to content

180 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0028
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$259,800
52%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,293+1.9%
2024$15,012+5.6%
2023$14,216+1.6%
2022$13,987+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20170, Page 79418

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12511, Page 3784Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$10,666
DeedBook 12233, Page 8417

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5687, Page 7

Property Sale

Sale
$185,410
DeedBook 5262, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1993