Skip to content

168 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0034
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
38%
Improvement Value:$376,800
62%
Total Assessment$604,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,424+1.9%
2024$17,105+5.6%
2023$16,197-3.2%
2022$16,733+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20180, Page 27759

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6272, Page 871

Property Sale

Sale
$228,905
DeedBook 5264, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1993