Skip to content

154 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0041
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
47%
Improvement Value:$259,100
53%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,951+1.9%
2024$14,677+5.6%
2023$13,898+1.6%
2022$13,675+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 20180, Page 64704

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12165, Page 5679

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 6107, Page 259

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 5941, Page 591

Property Sale

Sale
$201,180
DeedBook 5314, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1993