Skip to content

130 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0053
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC/2134/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
38%
Improvement Value:$372,100
62%
Total Assessment$600,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,987+1.9%
2024$17,656+5.6%
2023$16,719+1.6%
2022$16,451+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 20211, Page 28180

Property Sale

Sale
$518,500
DeedBook 12107, Page 7500

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6166, Page 428

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5592, Page 886

Property Sale

Sale
$262,564
DeedBook 5375, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1993