Skip to content

122 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2008

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0057
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA1/1925/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,809
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
45%
Improvement Value:$293,100
55%
Total Assessment$533,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,211+1.9%
2024$15,914+5.6%
2023$15,069+1.6%
2022$14,827+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5970, Page 807

Property Sale

Sale
$205,523
DeedBook 5395, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1993