Skip to content

120 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0058
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$259,900
52%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,099+1.9%
2024$13,840+5.6%
2023$13,106+1.6%
2022$12,895+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 12442, Page 780

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 12392, Page 9231

Property Sale

Sale
$373,900
DeedBook 5961, Page 218

Property Sale

Sale
$191,658
DeedBook 5353, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1993