Skip to content

102 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0067
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1724/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
48%
Improvement Value:$250,300
52%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,741+1.9%
2024$14,470+5.6%
2023$13,702+1.6%
2022$13,482+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 20150, Page 81334

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5569, Page 906

Property Sale

Sale
$202,757
DeedBook 5395, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1993